Gribi önleyen en etkili 9 doğal tedbir

Gribi önleyen en etkili 9 doğal tedbir

Kış zamanı grip zamanı demektir. Kış ayları başlangıcı kabul edilen ocak ayı ile beraber yıllık grip dalgası başlar ve ekseriyetle 3-4 ay sürer. Peki gribi nasıl önleyebiliriz? Grip dalgasından nasıl korunabiliriz? Acaba grip aşısı gerçekten tek seçenek mi veya başka faydalı yöntemler varmı? Elbette yapabileceğimiz bir şey var ki, o da vücudumuzun direnç gücünü doğal yollardan sağlıklı kalabilmek için kuvvetlendirmek.

Gribi yanetkisiz ilaçlarla yenmek

Her bir yeni grip dalgası başladığında sağlıkcılar aşı vurulmasını tavsiye ederler. Oysa amerikan sağlık kurumu bu aşının hiç bir faydası olamayacağını duyurduğu halde (Centers for Disease Control and Prevention) tam aksine Alman Aşı Komitesi (Stiko) grip aşısının faydalarını savunuyor. Halbuki bu aşının geçmişte hastaların üzerinde olumsuz yanetkiler meydana geldiği bilinmektedir. Şunu söyleyebiliriz : Gribe karşı yinede bir bütün olarak bitkisel ve yanetkisiz önlemler vardır.

Sizler için 9 altın kuralımız var

Her şeyden önce beslenme alışkanlğımıza dikkat edebildiğimiz süre bütün tedbirlere tek tek başvurmaya gerek duyulmayacak.

Hayati besinler açısından zengin ve doğal beslenme, temiz havada yürümek,yeterince uyumak,güneşin ısı ve ışığından yeterince vitamin-D almak, ve bazen hamam da terlemek hastalıklara karşı sizi daha dirençli ve kuvvetli yapacak. Şayet mümkün değilse yukarıda saydıklarımız o zaman size aşağıda yazılanları uygulamanızı öneririz.

1. Gribe karşı probiotika

Probiotika gribi önleyen temel ilaclardan olup hemen bağışıklık sisteminin etkileşmesini sağlar.Bu da sizin kuvvetli olmanız anlamına gelir. Bir bulaşıcı hastalık olan grip, mikroplar aracılığı ile dağılır ve bu dağılmayı durduran sizin kuvvetli bağışıklık sisteminizdir.

Merak ettiğiniz probiotika aslen bağırsak içi işlev görür ve bağışıklık sistemi ile yakından alakalıdır.

Bağırsakların içinde 70%-80% oranda bağışıklık sistemi yapılandırılmıştır, bir kısmı bağırsak florası diğeri ise mukoza olup akyuvarlar burada eğitimden geçerler.

Bağırsak florası veya mukoza zarar gördüğünde bütün bağışıklık sistemi çökmeye başlar. Yani bu şu demektir : en evvel bağırsak florası ve mukoza sağlıklı olması gerekiyor aksi halde gribe karşı direnebilmek mümkün değildir. Zira bağışıklığın kuvvet bulması, kalitesi yüksek Probiotika ile de mümkün (mesela: B Combi Flora).

Lahana turşusu veya miso gibi olgunlaştırılmış gıdalar probiotik bakteri kabilesi içerir. Önemli olan lahana turşusunu herhangi bir ısıya maruz bırakmadan tüketmek. Laktobasil ve bifidobakteri gibi mikroorganizmalardan ibaret olan Probiotikanın en uygun kullanım şekli enterik kapsül halinde alınması. Zira bagırsak florası sıhhatlı bir dengeye kavuşması gerekiyor. Nitekim saglıklı bagırsak florası koruma mekanizma işlevini hem düzeltir hem mukozayı yeniler.

Sağlıklı dengeye kavuşmuş bağırsak florası yeterince güce sahiptir ve bağırsaktaki zararlı mikrooraganizmaları yok edebilir ve böylece zararlı şeyler kana karışamaz. Hatta bazı laktik asit bakterileri antiviral etkiye sahiptirler. Christian Hansen gözetiminde olan bir klinik çalışmasında, yardımcı başka bir hastane ile, ve Mailand üniversitesinin çalışması sonucunda bifidobakteriler ve laktobasilin vucudun direncini gribe karşı ziyadesi ile artırdığı ispatlanmıştır. Probiotika bağırsaktaki hücreleri hareketlendirir ve fazla salgı oluşmasını sağlar. Böylece bağırsak duvar hücre bağları birbiri ile kuvvetleşir ve sonuç itibari ile istenmeyen virüslerin,zararlı maddelerin kana karışması engellenir.

Aynı zamanda mukozanın savunma hücreleri immunglobin A üretilmeye başlar.Bu immunglobin A bir antikor olup ,hastalık taşıyan patojen hücrelere karşı direnir - özellikle de virüslere karşı.

2. Gribe karşı müthiş vitamin D

Norveçli bilimadamlarının grip salgını hakkında araştırmaları şu sonucu gösterdi : Vitamin D eksikliği olan kişilerde daha fazla grip hastalığının görülmesi. Güneş ışığından ve ısısından mahrum olan insanlar grip enfeksiyonuna fazla maruz kalıyorlar.Yani bedende vitamin D eksikliği başlıyor. İlk araştırmalarda vitamin D adetten kesilen kadınlar üzerinde olumlu etki yapan kemik koruyucu olarak kullanırken, sonradan şaşırtan değişik bir neticeyede ulaşılmıştır. Günlük 800İE vitamin D alan bayanlar diğer kullanmayanlara oranla en az 3 katı fazla korunabilmektedir. Araştırmada günlük 200IE vitamin D alan bayanlardan sadece birisi hastalanmıştır.

Vücudunuzun direncini ziyadesiyle kuvvetlendiren Vitamin D yeterince alınmaz ise hasta olma olasılığı yeniden artıyor. Vitamin D seviyenizi nasıl ölçebilecğimizi ve nasıl yüksek tutacağınızı öğrenmek isterseniz şu sayfamızı lütfen okuyun:

3.gribe karşı kolloidal gümüş

Kolloidal Gümüş ( Argentum colloidale) yeni bir buluş değil aksine eski çağlardan bugünün 20.yüzyılın ilk yarılarına kadar kendinden söz ettiren bir tedavi yöntemi idi. Sonradan gelişen Antibiotika ise maliyet olarak ucuza geldiği için zamanla pahalı olan kolloidale gümüş piyasalardan ve doktorların hafızalarından silindi.

Bilimsel araştırmalar kolloidale gümüşün az bir miktarı bile ciddi şekilde bazı bakteri ve mantarı yok ettiğini kesinlikle göstermektedir. Vitro içinde kolloidale gümüşün virüslere karşı etkili olmasının sebebi ise nanogümüş parçacıkların yüzeyde birleşerek konakcı hücrelerin virüslerle bağını önlemesi. Doğal yöntem ve maddelerle tedavi eden uzman kişi tarafından almanız gereken miktarı detaylı konuşmanız faydanıza olacak. Mesela kışın gribi önlemek için günlük 1 ila 2 çay kaşığı kollaidale gümüş alabilirsiniz.

4. Gribe karşı antiviral (virüsün üremesini engelleyen) bitkisel çaylar

Bir çok bitki antiviral etkiye sahip olup kış aylarında gribi önleyebilir. En meşhur bitkilerden birisi ise (Echinacea purpurea) ekinezya (koni çiçeği). Virüslere karşı vücud direncini gözle görülür şekilde artıdığı bilinmektedir.

2007 de Craig Coleman ve etrafındaki bilim adamları University of Connecticutda (USA) 14 çalışma yaptı ve ekinezyanın yüzde 60 gribi engellediğini ispatlandı.

Etkili bazı çay karışımları:

  • 40 gr Ekinezya kökü
  • 20 gr Kuşburnu kabuğu
  • 10 gr Kekik yaprağı
  • 10 gr Ginzen kökü
  • 10 gr Ladengiller otu
  • 10 gr Mürverçiçeği

Uygulama şekilleri :

  • sıcak su dolu bir fincana bir çay kaşığı bitki çayını 10 ila 15 dakika bekletin
  • suyu süzerek bitkilerden arındırın
  • günde 3 defa içiniz

5. Gribe karşı bentonit

Bol mineralli toprak olan Bentonit gribe karşı size yardımcı olabilir. Bentonit harika bir şekilde zararlı maddeleri ve zehirleri kendisine bağlar ve bağırsakları toksinlerden temizleyerek kanın korunmasını sağlar. Böylelikle grib mikroplarına karşı savaşan Bentonit vücud direncine büyük destek vererek onun yükünü hafifletir. Bentonit virüs ve bakterileri de kendine bağlayarak dışkı yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Bentonit özel tedavi kürü olarak uygulandığı gibi günlük zehirden arınmak içinde alınabilir. Bu ilacı satın alırken gıda ve ilaç kalite seviyesinde olup dahili uygulamaya yönelik olmasına dikkat ediniz. Toz, sıvı ve kapsül şeklinde kullanabilirsiniz. Bir bardak suya (200ml- 300 ml) günde iki defa yarım çay kaşığı karıştırın ve aç karnına için; veya yemekten iki saat sonra tok karnına.

6. Gribe karşı Antioxidan (vitamin C ,E ve sair …) tedavisi

Serbest radikaller, yani serbest köksel atom diye bilinen, vücudda üretilen yüksek derece tepki veren bir oksijen bileşiğidir. Havada bulunan kirli maddeler ve ağız yoluyla alınan kimyasallar serbest radikallerin oluşum sebepleridir. İnsanda çok fazla serbest radikaller bulunursa bu durum hastalıklara yol açar. Vücudda yeterince antioxidan bulunmazsa hücrelere zarar veren ve durdurulması zor olan bu oksijen bileşimi tehlikeli olabilir. Antioxidanların en önemlileri vitamin A, C, E dir. Serbest radikallere karşı oldukça kuvvetlidirler. Sebze, meyve, şifalı bitkiler, tohumlar antioxidan yönünden zengin yiyeceklerdir. Gribe karşı çok tavsiye edilen besinler sarımsak, lahana, brokoli, soğan, salatalık, domates, keten tohumu ve çok büyük vitamin E deposu buğday tohumu yağı. Baharatlar da hayli önemli olup kuru maydonoz, nane, fesleğen, biberiye, frenk maydanozu tavsiye edilir. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme vucudun dengesini yeniden düzeltebilir. Antioxidanlar katı besinlerde olduğu gibi sıvı içeçeklerde de mevcut olup bitki çaylarından özellikle yeşil çay önerilir.

Yeşil çayın mikroblara karşı ciddi bir etkisi ve bir antioxidan olduğu bilinmekteddir. Bir o kadar önemli doğal antioxidan zencefil ve meyan kökü aynı zamanda iltihap giderici olarak kendini gösterir. Ayrıca ilaç şeklinde antioxidan da satın alınabilirsiniz - Astaxanthin, OPC, Aronia ürünleri…gibi.

7. Gribe karşı zerdeçal (curcuma)

Curcuma longa zencefil aile grubundan bir bitkidir. Hindistanda baharat ve şifa bitkisi olarak 4000 yıldan bu yana kullanılır. Özellikle mide ağrılarına, zehirlenmelere ve enfeksiyona karşı mucizevi etkisinin yanısıra kanı temizler, gribi önler, vücudda kan dolaşımına katkı sağlar. Curcuma vücudda beyaz kan hücrelerinin oluşmasında yardımcı olur ve direnci artırır. Oregon State Universitesi çalışmalarında Cathelicidin proteini zerdeçal ile beraber insan organizmasında vücud direncini artırarak bakterilere karşı savaşabiliceği ispatlanmış ve böylece kronik hastalıklar ile bulaşıcı enfeksiyonlar önlenebilmiş. Şayet stresli, yorgun, bitkin vede gribe yakalanmışsanız curcuma direncinizi artıracak ve sizi yeniden sağlamlaştıracaktır. Portakal- sarısı olan curcuma suda zor çözüldüğü için bir çay kaşığı keten yağı ile karıştırıp içebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Curcuma kullanma kılavuzunu okuyunuz.

8. Gribi önleyen doğal tedavi

Dünyanın bir çok yerinde doğal tedavi yöntemler bilinmekle beraber sizlere daha özel şifalı bitkileri tanıtmaya devam ediyoruz. Bir şifa bitkisi Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) ilk kez 1978 de araştırmaya tabi tutuldu. Asyada çay, salata ve baharat olarak sofralarda yerini alan Jiaogulan aslen bedende önemli rol oynayan bir enzim (protein molekülü) SOD nin üremesini sağlayan bir bitkidir. Serbest radikal dediğimiz oksijen bileşimleri bu enzim sayesinde vücuddan atılıyor. Jiaogulan vucudunuzun direncine katkıda bulunur ve beyaz kan hücrelerinin oluşumunda önemlidir. Çin Guiyang Medical Center de bilim adamı Dr. Liu toplam 610 sağlıklı insana, ki bunların yaşları 50-90 arasında olduğu halde, bir ay boyunca bu bitkiyi tüketmek şartı ile şu sonuca vardı: Yaşları 70-90 arası olan bir grup hastanın şikayetleri yüzde 21,4 oranında bir azalma gösterdi ve SOD-üremesi yüzde 282,8 oranda arttrı. 50-69 yaş grubunda ise serbest radikaller yüzde 15,6 azalma gösterirken SOD-üretimi yüzde 116 artttı. Sizde Jiaogulan-yapraklarından bir çay yapabilirsiniz (tadı hafif acımsı). 5-6 hafta boyunca günde 1-3 bardak bu çaydan içerek gribi önleyebilirsiniz. Diğer seçenek ise korunmak için Jiaogulan hapını almanız olacak.

Gribinizi Umckaloabo ile önleyin

Sardunya çiçeğinin köklerinden elde edilen bu doğal ilaç aslen Afrikadan gelmektedir. Kuvvetli etkisi ile vücud direncinize olumlu katkıda bulunur, içteki hastalıkları zayıflatır. Bu doğal ilaç klinik araştırmalarda solunum yolları ve kulak-burun-boğaz enfeksiyonunda hemen etki gösterdiği tespit edilmiştir. Hastalık esnasında belirli proteinleri harekete geçirmekle dokuya karışmış virüsleri önler ve mukozaya yapışan virüsleri de zayıflatır. Umckaloabo damla, hap ve şurup şeklinde satılmaktadır.

Mucize doğal bitkilerden sizlere şu ikisinide tanıtmak isteriz. Ginseng ve Curcuma. Gribe karşı ginseng bitkisi binlerce yıl asya da kullanılan bir yöntem. Ginseng kökü (panax ginseng) direnci olumlu artıran tanınmış doğal ilaçlardan biridir. George State üniversitesinden Profesör Sang-Moo Kang yaptığı araştırmalarında bu bitkinin gribe önlediğini bulmuştur. Salgın A-virüs enfeksiyonu hastalığında kırmızı Ginseng vücudda antikor üretir. Zararlı maddeler imha edilir. Kırmızı ginseng sadece gribi hafifletmiyor ayrıca önlüyor.

9. Gribe karşı kekikotu yağı

Akdeniz bitkisi olan kekik uzun yıllar hem baharat hem şifa veren doğal ilaç olarak bilinmektedir. Kekik yağı zengin asit içerikli doğal bir antibiotiktir. Araştırmalarda kekik yağı MRSA- stafilokoklara karşı olağanüstü antibiotika özelliği göstermiştir. Bütün antibiotiklere son derece dirençli olan bu MRSA bakterileri sadece kekik yağı içerisinde bulunan asite yenik düşmekte. Eğer içmek isterseniz 1 damla kekik yağını saf zeytinyağı ile karıştırarak içiniz. Hap şeklinde satın alınabilir. Umarız bu anlatılanlar sizi gribe karşı daha koruyucu ve sağlıklı kılacaktır. Denemeniz faydanızadır.

Kaynaklar