Buğday çimi suyu - mucize bir şifa kaynağı

Buğday çimi suyu - mucize bir şifa kaynağı

Evet doğru duydunuz çimen suyu inanılmaz derecede bir vitamin hazinesidir. Bilimsel araştırmalar yeni yetiştirilen buğday çiminin içerisinde önemli derecede metabolizma için gerekli maddelerin bulunduğuna dair hem fikirler. Besinler, genellikle bedende gerçekleştirdiği kimyasal tepkimelerin ardından vücudumuzda bıraktıkları çökeltiye bağlı olarak asit yada alkali bazlı olmak üzere, iki kategoride sınıflandırılırlar.

Buğday çimi suyu gıdalarımızın arasında yerini alırsa hücrelerimizi alkalileştirir, bağışıklık sistemimizi hastalıklara karşı güçlendirir ve buğday muhtevasındaki asitle birlikte yapışkan gluteni iptal eder. Zira içindeki yüksek miktarda mevcut antioksidan sayesinde kanser araştırmacıların dikkatini de çekmiştir.

Ekmek yerine buğday çimi?

Hiç düşündünüzmü? Sadece otlar ile beslenen bunca inek veya diğer büyükbaş hayvanlar nasıl olurda devasa büyüklükteki bedenlerini ayakta tutabiliyorlar veya bu kadar güçlü bir enerjiye kavuşabiliyorlar.

Biz insanların tükettiği günlük ekmeğin ilk hali bile işte bu bitkilerden meydana gelmektedir. Çavdar, kızıl buğday, arpa, yulaf, darı, mısır veya pirinç olsun aslı bitki ailesine dayanmakta. O halde bizim de dikkatlice yeşil bitkilerden istifade etmemize ne engel var? Unutmayın en büyük özellik yeşil filizlerden alacağınız şifadır.

Buğday çimi bir klorofil kaynağıdır

Buğday çimine tutkulu Ann Wigmore özellikle kanser tedavisinde bir çok şekli önermiştir. Olağanüstü bir besin maddesi olan buğday çimi bedende hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Mesela bir kaç kilo yeşil salatada alabileceğimiz bütün mineralleri, enzimleri ve diğer hayati maddeleri sadece bir kaç gram buğday çiminden elde edebiliriz. Kısaca 100 gram buğday çimi muhtevasında:

  • portakalın 60 katı fazla vitamin C
  • ıspanağın 50 katı fazla vitamin E
  • inek sütünün 30 katı vitamin B1
  • çiğ sütten 11 kat fazla kalsiyum
  • ıspanağın 5 kat fazla demir
  • muzun 5 katı fazlası magnezyum içerir

Unutmamak gerek ki buğday çimi önemli ölçüde protein içerir. Böylece büyük hayvanların kaslarına bakıldığında ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır. Sadece otlardan beslenen ve çok kaslara sahip olan bu hayvanlar ihtiyaç duydukları bütün mineral ve vitaminleri bu besinden elde etmektedir. Şayet bir karşılaştırma yapacak olursak buğday çiminde olan protein yumartada bulunan proteinin 24 katı ve inek sütünde bulunan proteinin 8 katıdır.

Protein fazlalığının yanında ayrıca insan vücuduna gerekli aminoasitlerin bir çoğunu içinde barındırır. Muhtevasındaki P4D1 ve D1G1 enzimleri bedende iltihapları giderir ve DNA üzerinde olumlu onarıcı etkiye sahiptir. Mesela radyasyon ışınlarına maruz kalmış hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur. Amerika New jersey üniversitesinde Dr. Earp-Thomas laboratuvar araştırmalarında buğday çiminde B12 vitamin ve çinko ile selenyum gibi kanseri önleyen eser maddeler olduğunu analiz etmiştir.

Buğday çimi suyu kronik bağırsak hastalıklarını azaltmaktadır

Tabiat bilimcileri onlarca yıl şifa vesilesi buğday çimi üzerine kesinleşmiş kanaatleri olmasına rağmen, tıbbi bilimsel araştırmalar daha yeni yeni bu çimin mucize etkileri hakkında bilgilere sahip olabilmekteler. Mesela kronik iltihap bağırsak hastalığı ülseratif kolit (colitis ulcerosa) olarak bilinen bu rahatsızlığa karşı gayet iyi sonuçlar elde edilmiştir.

Önemli dergilerden Scandinavian Journal of Gastroenterology yazısında üzerinde deneme yapılan kişilere her gün 100 ml buğda çimi suyu içirilmiştir. Tedavi sonlandığında bu kişilerin ağrı belirtileri büyük ölçüde azalma göstermiştir. Araştırma yapan bilim adamları bu olumlu sonucu buğday çimi içerisinde yüksek orandaki antioksidana bağlamışlardır.

Buğday çimi suyu göğüs kanserine karşı umut verici

Kemo terapi görmüş kanser hastaları üzerindede buğday çimi suyu etkisi araştırıldı. Kemo terapi sırasında oluşan olumsuzluklar mercek altına alındı. Hücrelerin zarar görmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması, kan pıhtılaşması, oksijen kaynağı hücrelerin azalması gibi konular araştırıldı. Bu kişilere günde 60 ml buğday çimi suyu verildi. Onlardan yüzde 17 si bulantı nedenyle terapiyi yarıda bırakmak zorunda kaldı, fakat diğer kişiler üzerinde görülen sonuçlarda olumlu iyileştirici etkiler izlenmekteydi.

Buğday çimi - gluten içermez, ama klorofil zenginidir

Başka bitkilerde de kalsiyum, magnezyum, kalium ve demir olduğu halde neden buğday çimi diğer bitki ve tahıllardan ayıran özelliğe sahiptir? İki önemli sebeblerden birincisi: buğday çimi gluten içermemektedir. İkincisi alkali yönünden zengin ‘yeşil güneş ışığı’ diye bilinen çok klorofil miktarına sahiptir. Buğday çiminde klorofil oranı 10 µg/g ile en kapsamlı klorofil bitkisi diye bilinmekte. Yani bitkilerde bulunan yeşil madde kimyasal yönünden insanlarda bulunan kırmızı kan hücreleri ile benzer değerdedir. Besinler ile vücuda giren klorofil sayesinde yeni kan hücreleri oluşturulmak istenmekte ve dolayısıyla dokulara oksijen taşınarak beden temizlenmektedir. Ayrıca asit - baz dengesini de korunur.

Buğday çimini kendiniz yetiştirin

Hiç zorlanmadan size vereceğimiz tarife uyarak kendi çiminizi yetiştirme imkanı bulacaksınız. Önemli bir şifa kaynağı olan buğday çimini elden bırakmamanız sizin lehinize olacaktır. Sadece iki tane boş çiçek çanağı yeterlidir. Çanakları 5 cm çiçek toprağı ile doldurun. 200 gr buğdayı iki gün önceden biraz suda şişmesini bekleyin. Suda şişen buğday daha çabuk filizlenecektir ve önemli bir kimyasal tepkiyle birlikte daha sağlıklı hale kavuşacaktır. Artık buğdayınızı toprağın üstüne hafifce yayın ve üstünü de nemli bir bez ile kapatın. Hergün buğdayınzı iki kere ince gözeneklerden su fışkırtarak sulayın. Kısa zamanda küflü gibi bir hal alan buğdayınızın üzerindeki bezi 4. gün geçtikten sonra kaldırın. Çimin boyu 10-15 cm olunca kesebilirsiniz (tahmini 2-3 hafta). Kesilen çimin kapalı bir kapta buzdolabında bekletme süresi 4 gündür.

Buğday çimi nasıl sıkılarak suyu elde edilir

Buğday çimi sıkan makineler vardır. Makinelerin az devir yapanına dikkat etmeniz gerekir. Oksidasyon meydana gelmemesi lazım. İlk zamanlar çimle beraber birde elma sıkmanızı tavsiye edriz. Böylece alışılmışın dışında olan tadı bir nebze tatlandırmış olursunuz. Sıkılan çim suyunu 10 dakika içinde tüketin, aç karnına daha çok fayda verecektir. Ufak miktar ile başlamanız ve bir kaç hafta sonra miktarı artırmakla beraber bedeninizin zehirli atıklardan temizlendiğini hissedecek olmanız, sağlığınız açısandan en büyük kazancınız olacaktır.