Adaçayı dişleri sağlıklı tutar ve daha fazlası

Adaçayı dişleri sağlıklı tutar ve daha fazlası

Adaçayı - işte gerçek bir mucize bitki! 60 dan fazla malzeme içeriği sayesinde biberiye, Okaliptüs (sıtma ağacı), çay ağacı yağı, pelin otu ve mazı ağacı gibi bitkilerin sağlığa vesile olduğu tüm faydaları tek başına içinde barındırır. 900 farklı adaçayı var fakat aslen adaçayı Akdeniz bölgesi, Güney Fransa, Italya ve Güney Hırvatistan da ve günümüzde dahi yabani adaçayı olarak buralarda yetişir. Daha sonraları bu bikti bütün Avrupa, Orta Avrupa da bahçelerde yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu bitkinin hangi önemli maddeleri içerdiği ve nasıl istifade edilmesi gerektiğini aşağıda okuyabilirsiniz.

İçerik maddeleri ve besin değeri

Adaçayında kolesterol bulunmaz fakat vitamin yönünden zengindir. Özellikle C ve B3 vitaminleri ve mineraller mevcuttur. 100 gr. taze adaçayı diğer maddeler ile beraber 260mg kalsiyum, 170 mg potasyum, 70mg magnezyum ve 5 mg demir ihtiva eder.

Bu bitkinin başka bir önemi ise uçucu yağlar yani terpenler içermesidir. Bu terpenler özellikle mikrop, grip ve tümöre karşı etkilidir ve ayrıca adaçayına kendine has tadı verir. Yapraklarda bulunan polifenoller hastalık yapıcı mikroplarlardan arındırır, antioksidan özelliği gösterir ve iltihap önleyicidir.

Sağlık ve vücut bakımı için adaçayı

Adaçayı bir çok yönde kullanılabilir. Şimdi birkaç tanesini sayacağız.

Mide ağrılarını giderir

200 ml kaynatılmış suyun içine 3-4 yaprak taze veya 1 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprakları karıştırın. 10-15 dakika demlendirin ve yaprakları çıkarın. Günlük 3-4 defa yemeklerden önce yudumlayın, midenizi rahatlatacak ve hazmı kolaylaştıraktır.

Adaçayı-Kekik soğuk algınlığı banyosu

Şifa veren ve rahatlatan bir banyo ile soğuk algınlığından kurtulun. 1 litre kaynar suyu 50 gr adaçayı ve 100 gr kekik çatalları yaprağı üzerine dökün. 10 dakika demlendirin ve sonra yaprakları çıkarın. Suyu küvet banyo sularına ilave ediniz.

Böcek ısırmalarında ağrı ve şişmeler

Kaynatılmış bir avuç adaçayı yapraklarını orta ateşte suda bekletin. Sonra adaçayı yapraklarını sudan alın ve ısırılan bölgenin üzerine bırakın. Sargı bezi sarın. Etkili olması için 2-3 saat ısırılan bölgenin üzerinde tutun.

Diş bakımında adaçayı

Yemek öğünlerinden sonra 1-2 adaçayı yaprağı ağızda çiğneyin. Adaçayı içerisinde bulunan maddeler diş ve diş etini temiz tutar hatta dişlerin daha beyaz kalmasını sağlar.

Hoş olmayan vücud kokularına karşı adaçayı

Bazı adaçayı çeşitleri ter ve rahatsız edici kokulara karşı oldukça etkilidir. Terlemeyi azaltır ve mikropları yok edici özelliği ile kokuların meydana çıkmasını önler. Bu nedenle iyi bir adaçayından elde edilen uçucu yağlar kol altı deodorant hazırlamak için önemli bir katkı maddesidir.

Ayak terlemesine karşı adaçayı

Özellikle ayakların terlemesinden rahatsız olanlara tavsiye eilecek etkili bir reçete. Kaynar su dolu leğen içine bir kaç adacayı yaprağı atın ve bekletin sonra ayaklarınızı leğen içinde banyo yaptırın. Bundan sonra ayakkabınızı havalandırın ve bir kaç denemeden sonra koku kalmayacaktır.

Hasat ve muhafazası

Gerçek adaçayı 50-80 cm boyuna erişebilen ve her daim yeşil olan bir yarı çalı bitkidir. Yapraklar ise 5cm genişliğinde, rengi zeytin yeşiline yakın, iki yanı keçeye benzer ve tüylüdür. Taze olmayan yaprakların yüzeyinde ise tüyler bulunmaz.

Adaçayının kendine has bir kokusu vardır ve bu koku bütün bikiden yayılır. Gerçek adaçayı nisan temmuz arası çicek verir. En yeşil ve taze yapraklar mayıs kasım ayları arasında yetişir ve bu bitkiyi toplama zamanı öglen vakit dilimi içerisinde olursa daha fazla uçucu yağlardan istifade edilmiş olur ve zaman kaybetmeden kullanılması gerekir.

Adaçayını muhafaza etmek için yaprakları ve çatalları bir şişeye yerleştirin ve üzerini zeytin yağı ile doldurun. Dilerseniz lezzetli bir tad için sarımsak dişleri ilave edebilirsiniz. Şişeyi bol güneşli ve sıcak yerde bekletin.

Başka bir seçenek ise adaçayını kuru olarak muhafaza etmek. Yaprakları kuruturken sürekli altını üstüne çevirin veya fırında 40 derecede hemen ısıtın. Sonra yaprakları küçük hale gelene kadar ufalayın ve karanlık bir yerde kapalı şişede muhafaza edin.

Uyarı:

Emziren veya hamile bayanlar adaçayını içmemeli veya doktora danışmalı. Lütfen adaçayını 3 haftadan fazla tüketmeyin zira mide ve bağırsaklara zarar verebilir.